wz

Udržiavatelia

The Keepers - Udržovatelé - predstavujú skupinu ľudí, dhampírov a Morojov žijúcich mimo spoločnosti, najčastejšie hlboko v odľahlých lesoch a jaskyniach. Dokážu sa dobre ukrývať pred akýmikoľvek nečakanými návštevníkmi a sú schopní premiestniť celý svoj tábor behom krátkej chvíle. Na rozdiel od ostatných dhampírov a Morojov sa snažia aj naďalej pridržiavať starých spôsobov a zvyklostí, napríklad Moroji udržiavajú vzťahy s ľuďmi, čo je v "modernej" Morojskej komunite považované za škandalózne.

Udržiavatelia hovoria o Morojoch a dhampíroch ako o "The Tainted Ones" (Poškvrnení) a o Strigojoch ako o "The Lost" (Stratení). Alchymisti tieto skupinky čas od času navštevujú a prinášajú jedlo a lieky pre ľudí. Informácie o ich existencii sú v modernej spoločnosti viac-menej utajované. Udržiavatelia vo všeobecnosti s Poškvrnenými nemajú dobré vzťahy, preto sa ich spoločnosti vyhýbajú.

Vo VA sérii sme sa s nimi po prvýkrát stretli v poslednej časti [Last Sacrifice], kedy skupina Udržiavateľov poskytla Rose, Dimitrimu a Sydney útočisko pred ich prenasledovateľmi.