wz

Dhampíry

Dhampír – napoly človek, napoly upír – sa pôvodne rodil zo zväzku Moroja a človeka. Moroji sa ale časom začali držať ďalej od ľudí a tak väčšina dhampírov je už teraz potomkom Moroja a iného dhampíra. Dhampíry samotní sa totiž medzi sebou rozmnožovať nemôžu a dokonca ani s ľuďmi nie. Jedine s Morojmi. Práve preto sa dhampíry vždy držia blízko nich a starajú sa o to, aby prežili. Bez nich by totiž vyhynula aj ich rasa. Z tohoto dôvodu bol vytvorený princíp strážcov.

Prirodzenosťou dhampírov je chrániť Morojov. Už od narodenia ich učia, že oni patria na prvé miesto. Väčšina dhampírov a len málo dhampíriek sa teda vydáva touto cestou. Po odmaturovaní sa z nich stanú skutoční strážcovia - dostanú svojho Moroja, ktorému musia za chrániť pred Strigojmi. Tie dhampírky, ktoré si zvolia inú alternatívu, žijú spolu v komunitách normálnym životom a vychovávajú svoje deti. Tieto komunity sú často navštevované Mojormi za účelom sexu s dhampírkou. Preto je väčšia dhampírov potomkom Moroja a dhampírky, pretože Morojské ženy uprednostňujú mať Morojské deti, než deti dhampírov.

Dhampíry väčšinou neudržiavajú dlhotrvajúce vzťahy s inými dhampírmi. V ich svete je to považované za mrhanie a hanbu, pretože spolu nemôžu mať deti a zanedbávajú kvôli tomu svoju povinnosť chrániť Morojov.

Dhampíry nemajú žiadne magické schopnosti, no majú veľkú fyzickú silu. Ich reflexy a zmysly sú rovnaké ako upírske a sú odolnejší než ľudia. Ich zranenia sa tiež hoja rýchlejšie. Nie sú však tak silný ako Strigoji a práve preto musia tvrdo trénovať a zlepšovať svoju výdrž a rýchlosť.

Výzorovo sú ľuďom podobnejší než Moroji a sú tiež opisovaní ako viac príťažlivý.

"Krvavé děvky"

Dhampírky, z ktorých sa nestanú strážkyne, sú často kruto označované za "krvavé děvky". Spôsobuje to fakt, že niektoré dhampírky si počas sexu s Morojom nechávajú piť krv. V ich svete však krv môžu darovať len ľudia. Pokiaľ to spraví dhampír, je to považované za najväčšiu zvrhlosť.

Znak sľubu

Každý strážca-novic po odmaturovaní dostáva znak sľubu - tetovanie, ktoré dokazuje, že dhampír dokončil svoj tréning. Tí, ktorí odídu zo školy pred maturitou, sú označovaní ako "unpromised (nezasľúbení)". Stáva sa to však len zriedkavo a tak pre to neexistuje žiadny skutočný termín. Znak sľubu vyzerá ako krútiaca sa linka podobná hadovi.

Molnijské značky

Molnijské značky (molnija znamená v ruštine blesk) sú malé tetovania v tvare dvoch do X prekrížených bleskov, ktoré dostávajú strážcovia za každého zabitého Strigoja.
Zvezda

Okrem Molnijských značiek môžu dhampíri-strážcovia dostať aj tetovanie zvané Zvezda (v ruštine to znamená hviezda). Tetovanie má tvar hviezdy a znamená, že strážca zabil príliš veľa Strigojov na to, aby sa to dalo spočítať.Strieborný kolík

Strieborné kolíky sú jedným z troch spôsobov ako sa dá zabiť Strigoj. Sú to nástroje používané len dhampírmi a žiadny Strigoj sa ich nemôže ani len dotknúť, pretože v sebe obsahujú Morojskú mágiu - symbol života. Štyria rozdielny Moroji - užívatelia štyroch rôznych živlov - očarujú kolík svojou mágiou, čím sa z neho stáva smrteľná zbraň. Ak kolík čo len poškriabe dhampíra, bude to len obyčajné škrabnutie. No ak kolík spôsobí hoc aj malé zranenie Strigojovi, bude to mať omnoho lepší efekt. Každý strážca dostáva svoj strieborný kolík po odmaturovaní.