wz

FAQ o Bloodlines

Odpovede na niektoré často kladené otázky týkajúce sa Bloodlines.

Čo je Bloodlines? Nebolo Last Sacrifice finálnou knihou Vampírskej akadémie?

Last Sacrifice bolo poslednou knihou o Rose. Bloodlines je spin-off séria zasadená do rovnakého sveta Morojov, Strigojov a dhampírov. (Bloodlines je tiež názov prvej knihy série). Takže, VA sa technicky skončilo... ale svojím spôsobom ani nie. Chystáme sa len chvíľu rozprávať príbeh niekoho iného a dať úbohej Rose pauzu. Ak by som pokračovala v Rosinom príbehu, nebolo by to príliš ružové. Mohlo by sa jej prihodiť veľa zlých vecí!

O čom teda Bloodlines je?

V Bloodlines vystupuje množstvo postáv z prvej VA série, ale stredobodom pozornosti sú Sydney, Jill, Adrian a Eddie. Tu je oficiálna anotácia:

KRV NEKLAME. Sydney je alchymistka, jedna zo skupiny ľudí, ktorí sa pletú do mágie a slúžia ako prepojenie medzi svetom ľudí a upírov. Ochraňujú upírske tajomstvá – a ľudské životy. Keď je Sydney vytrhnutá z postele uprostred noci, najprv si myslí, že ju ešte stále trestajú za jej spojenectvo s dhampírkou Rose Hathawayovou. Výsledok je ale omnoho horší. Jill Dragomirová – sestra Morojskej kráľovnej Lissy Dragomirovej – je v smrteľnom nebezpečenstve a Moroji ju musia ukryť. V snahe vyhnúť sa občianskej vojne je Sydney povolaná ako Jillina strážkyňa a ochrankyňa vystupujúc ako jej spolubývajúca na tom poslednom mieste, kde by niekto hľadal kráľovského upíra – ľudskej strednej škole v Palm Springs v Kalifornii. Ale namiesto nájdenia bezpečia v Amberwood Prep Sydney zistí, že skutočná dráma sa ešte len začína....

Počkať. Povedali ste, že Adrian je v tejto knihe. Ale anotácia ho neobsahuje. Ako teda do príbehu zapadá?

Budete si ju musieť prečítať, aby ste na to prišli! Môžem vám povedať len toľko, že ak Adriana zbožňujete, budete milovať i túto knihu. Je v celej knihe a všetko, čo povie, je úžasné.

Je Bloodlines rozprávané v prvej alebo v tretej osobe?

Kniha je rozprávaná v prvej osobe a rozprávačom je Sydney. Kým to ešte nebolo napísané, plánovala som písať v tretej osobe a striedať jednotlivé postavy, no keď som na tom začala pracovať, so Sydney mi to pripadalo ako tá najlepšia cesta.

Kedy Bloodlines vychádza?

V anglicky hovoriacich krajinách to bude 23. august.

A čo v anglicky nehovoriacich krajinách?

Aby mohla kniha vyjsť v inej krajine a byť preložená do iného jazyka, musí sa s každým vydavateľom spísať osobitná zmluva. Množstvo vydavateľstiev práve teraz rokuje o publikovaní Bloodlines a potom bude kniha odložená na preklad. Momentálne nemám informácie o tom, ktoré krajiny práve vyjednávajú alebo aký je ich dátum pre vydanie Bloodlines.

Dostaneme nejaký úryvok alebo len prvú kapitolu mesiac pred vydaním?

Prvá kapitola Bloodlines bude zverejnená v novej edícii prvej knihy Vampírskej akadémie, ktorá vychádza 28. júna (Obrázok obálky nájdete tu). Dúfame, že sa online objavia aj nejaké ďalšie úryvky skôr než Bloodlines vyjde, ale zatiaľ o tom nemám žiadne informácie. Penguin Australia však bude určite zverejňovať svoje teasery, ktoré tu budem postovať.

Nechystá sa krátky príbeh o Rose a Dimitrijovi v Rusku?

Toto nie je otázka k Bloodlines, ale pýtajú sa ma na to denne a chcela som to ujasniť. :) Príbeh vyjde v zbierke poviedok koncom roka 2012 a znovu opakujem: je to poviedka, nie kniha.

Chystáte knižné turné k Bloodlines?

Nie. Do konca roka ani začiatkom roku 2012 sa nechystám na žiadne turné vzhľadom k môjmu tehotenstvu, no budem podpisovať kópie augustových vydaní kníh pre University Bookstore. Novinky o mojom rozvrhu sú vždy prístupné na mojej webstránke. Odporúčam prihlásiť sa na odberanie noviniek e-mailom, aby boli informácie o mojom návrate na cesty v roku 2012 poslané hneď priamo vám.

Je ešte niečo, čo by ste nám mohli o Bloodlines povedať?

Nuž, nie som príliš na spoilery, takže vám nič viac nepoviem. Ale tuto nájdete článok o sérii od Entertainment Weekly. Penguin Books tiež udržiavajú oficiálnu stránku Bloodlines, kde sa nachádza niekoľko videí, v ktorých hovorím o sérii.

Čo za bonus to spomínate v názve tohto článku?

Ak ste sa dočítali až tak ďaleko, tak jupí! Dozviete sa najnovšiu novinku. Viem, že sa to môže zdať bláznivé, keďže prvá kniha Bloodlines ešte ani nevyšla, ale s nadšením vám oznamujem, že názov druhej knihy zo série Bloodlines je: Zlatá ľalia (The Golden Lily).

Druhá kniha! Kedy vychádza tá?

The Golden Lily vychádza v jari 2012. A, ak pôjde s dieťatkom všetko dobre, dúfam, že sa potom dostanem znovu na turné.

Bavilo vás odpovedať na svoje vlastné otázky?

Áno, vlastne aj hej.

(Preložené zo stránky Blue Succubus)