wz

FAQ - frequently asked questions

Odpovede na niektoré často kladené otázky týkajúce sa Vampírskej akadémie.

Koľko kníh bude mať každá séria?

Séria Georginy Kincaid – Bude mať celkovo 6 kníh.
Vampírska akadémia – Bude mať celkovo 6 kníh, plus ďalšiu spin-off sériu.
Séria Dark Swan – Zatiaľ sa nevie. Ale pravdepodobne to budú 4 knihy.

Kto je na obálkach kníh Vampírskej akadémia?

Obálky designuje grafické oddelenie nakladateľstva a k tomu ja nemôžem veľa povedať. Keďže každý má inú predstavu o tom, ako postavy vyzerajú, predstava grafického oddelenia sa nemusia príliš zhodovať s popisom v knihách, či s vašimi predstavami. Tiež je možné, že grafické oddelenie knihy vôbec nečítalo.

Vampire Academy – Rose
Frostbite – To dievča je Rose a ten muž je záhadou aj pre mňa. Bez červených očí by to mohol byť Christian. Je totiž príliš mladý na to, aby to bol Isaiah.
Shadow Kiss – Lissa a Dimitri sú na starej verzii; na tej novej by mala byť Rose.
Blood Promise – Rose
Spirit Bound – Rose and ???
Last Sacrifice - Rose

Ako ste začali písať?

Chcela som písať celý svoj život. Keď som bola malá, zvykla som si designovať obálky kníh. Keď som vyrástla, začala som sa pokúšať napísať poviedky. Počas strednej školy a univerzity som s písaním prestala a skončila som pri študovaní iných smerov a stala sa zo mňa učiteľ Angličtiny na základnej škole. Krátko po tom som začala s písaním sci-fi kníh ako s koníčkom. Nič z toho nikdy nebolo vydané, ale vytrénovalo ma to na písanie Succubus Blues. Predala som to relatívne rýchlo a vtedy som začala s písaním ďalších sérii.

Odkiaľ beriete inšpiráciu? Sú postavy vo vašich knihách založené na skutočných osobách?

Žiadna z mojich postáv, alebo situácií nie je založená na ničom zo skutočného života – všetko pochádza z mojej hlavy. Tým chcem povedať, že veci v mojej hlave sú poháňané svetom okolo mňa. Spravila som si množstvo mytologických prieskumov a to často privolá nápad na knihu (tak ako rumunské mýty o Strigojoch a Morojoch boli inšpiráciou pre Vampírsku akadémiu). Niekedy nápad privolajú drobnosti, ktoré spozorujem vo svete. Písanie a vytváranie príbehu je tak zložité, že neexistuje dobrá odpoveď, ktorá by povedala, ako príbeh vzniká.

Chystáte sa vytvoriť film podľa vašich kníh?

Bohužiaľ, toto nie je niečo, čo by som mohla spraviť ja sama. Aby vznikol film, či televízny seriál, produkčná spoločnosť so mnou musí nadviazať kontakt a kúpiť filmové práva. Doposiaľ boli predané len filmové práva na Succubus Blues Fox TV. No ani tak nie je isté, že seriál vznikne. Žiadna z mojich ďalších sérii nemá predané filmové práva, takže držte palce, aby ich sa ich nejaký filmová spoločnosť rozhodla kúpiť. Klebety z YouTube o VA filme sú len klebety. V súčasnej dobe sa žiadny nechystá.

Keby ste pripravovali film z jednej z vašich kníh, kto by bol vo vašom vysnívanom obsadení?

Viem, že toto je neuspokojivá odpoveď, ale úprimne, moje postavy sú pre mňa tak unikátne, že si nedokážem predstaviť žiadneho herca, ktorý by vyzeral ako oni. Zrejme by som potrebovala neznámych hercov.

(Preložené zo stránky RichelleMead.com)

Ako ste sa cítili, keď bola publikovaná vaša prvá kniha? Vyvádzali ste?

Skôr som bola v šoku, než vyvádzala. Práve som učila o Americkej vojne za nezávislosť, keď mi moja agentka telefonicky oznámila, že predala moju (prvú) sériu a ja som totálne stuhla pred celou triedou. Trvalo mi celú večnosť, než som im vysvetlila, čo sa vtedy stalo a som si istá, že nikdy nezabudnem na boje o Lexington a Concord (učivo, ktoré som v tej chvíli vykladala).

Bude sa "spin off" séria odohrávať v rovnakom čase ako prvých šesť kníh len z inej perspektívy? Alebo pôjde o úplne odlišný príbeh?

Bude to úplne odlišný príbeh, ktorý sa začne tesne po skončení prvých šiestich kníh a bude nasledovať iné postavy. Mnoho ľudí by chcelo vidieť prvých šesť kníh prerozprávaných z pohľadu inej postavy, ale pre mňa je ten príbeh ukončený. Je čas pohnúť sa ďalej a preskúmať nové teritórium.

Zakončujete vaše knihy spôsobom, akým vy chcete aby skončili alebo spôsobom, akým by chceli fanúšikovia aby skončili?

Každú knihu a celú sériu mám naplánovanú už od začiatku - takže moje knihy vždy končia tak, ako to chcem ja. A nikdy sa nemenia. Zdá sa však, že ľuďom sa páči ako ten príbeh píšem, i keď si myslím, že mnoho fanúšikov by možno chcelo zmeniť koniec Shadow Kiss.

Do akých extrémov zachádzate pri pátraní po materiáloch do kníh? Cestujete alebo len bádate na internete, či oboje?

Obávam sa, že moje bádanie je nudné. Je v tom veľmi veľa pátrania na internete a v knižnici. Skutočne rada by som pri svojom pátraní cestovala, no pravdepodobne by ma to rozptýlilo a skončila by som pri chodení po turistických atrakciách. Pre Blood Promise by bol prieskum miest najlepší, ale tú knihu som písala v zime - a to nie je dobrý čas na výlet do Ruska :)

(Preložené zo stránky Penguin Paranormal FACEBOOK)