wz

Q&A with Preger [20/04/2011]

Preklad: Michelle
Zdroj: Official VAMPIRE ACADEMY Movie

Zdravím, fanúšikovia OVAM! V prvom rade by som sa vám chcel poďakovať za vašu vernosť a nadšenie pre tento projekt, a tiež vašu neustálu podporu, nápady, názory a komentáre. Producent Don Murphy a ja sme strávili nespočetne veľa hodín prípravami, stretnutiami, rokovaniami a plánovaním tohto projektu, aby sme pripravili film, ktorý všetci chceme vidieť!

Naše nadšenie a viera v tento projekt je dnes silnejšia než kedykoľvek predtým. Náš záväzok dotiahnuť to do konca, je pre nás prvoradý a tešíme sa na jeho zavŕšenie. Ďakujeme vám za vašu podporu a pomoc.

A teraz prejdime k tomu, čo vám môžem povedať k vybraným otázkam.

Mike Preger
(Producent)


1. Plánujete urobiť z každej knihy samostatný film alebo premýšľate nad zlúčením niektorých častí?

Áno ku každej otázke. Ideálne by bolo nechať každej knihe vlastný priestor. No keďže prvý film v sérii je vždy kritický čo sa týka úspechu a ďalšieho pokračovania, myslíme si, že prvá kniha (VA) by mohla byť čiastočne skombinovaná s knihou druhou (FB), aby sme naozaj uchvátili obecenstvo.

2. V poslednom čase sa množstvo autorov zúčastňuje produkcie filmu ako konzultant. Uvažovali ste nad tým, žeby ste Richelle Mead zapojili do filmu?

Tak veľmi ako je vaša obľúbená autorka zaneprázdnená, by som Richelle chcel mať zapojenú do všetkého. Napokon však budeme mať režiséra, ktorý má po umeleckej stránke produkciu na starosti, takže budeme musieť počkať a uvidíme.

3. Vieme, že nemôžete menovať štúdia, ale môžete nám aspoň prezradiť, akým najväčším problémom ste pri ich vyberaní pre tento projekt museli čeliť? Odmietli ste nejaké štúdio a ak áno, prečo?

Najväčším problémom je ten najočividnejší. Presýtenie trhu, s čím sme vlastne už od začiatku počítali. No už 20 rokov nadhadzujem Hollywoodu filmy a táto výhovorka je tu vždycky, až kým nenájdete to správne štúdio, v tom správnom čase a so správnou dohodou. Netvrdil by som, že sme od nejakej dohody priamo odstúpili, len sme zatiaľ asi tri odlišné návrhy odložili na stranu. Dôvody sú rôzne, od rozpočtu, cez časovanie až po úroveň dôveryhodnosti – ale hoci sme sa stretli s hŕstkou odmietnutí, našli sme tiež množstvo záujmu. V najbližších týždňoch na nás v Hollywoode čaká niekoľko stretnutí, takže sa to môže kedykoľvek pohnúť vpred.

4. Čo sa stane, ak nenájdete žiadne štúdio?

Vedie to k množstvu ďalších možností. Získanie nezávislej zmluvy ešte pred predajom je vždycky možné. Medzi ponukami, o ktorých som hovoril vyššie, dokonca jedna takáto príležitosť bola. Na druhej strane nám stále zostáva možnosť vytvoriť televízny film alebo mini sériu, či nebodaj televízny seriál ako True Blood či Vampire Diaries.

5. Ako fanúšik série, na čo z knihy sa VY najviac tešíte, až to uvidíte prichádzať k životu?

Čo ma fascinovalo už od začiatku, bola postava Rose. Páči sa mi jej neoblomnosť, jej vášeň, húževnatosť a nedostatky. Páčia sa mi tie stránky jej osobnosti, ktoré sa odkrývajú cez vzťahy s ostatnými. Nie je len ďalšou „kartónovou vystrihovačkou“ ako mnohé iné hlavné postavy. I keď majú ľudia tendenciu charakterizovať túto sériu len ako „ďalší upírsky príbeh“, mne to takto nikdy nepripadalo. V tom príbehu je množstvo „ľudskosti“. Problémy, s ktorými sa dokážeme stotožniť. Áno, je to o upíroch, ktorí sú trochu iní než ostatní upírski obyvatelia planéty –, ale nie je to v skutočnosti len o upíroch, je to o ľuďoch, emóciách, výzvach, živote a smrteľných rozhodnutiach, vášni a žiarlivosti, a čeleniu vlastným obavám.

6. Čo myslíte, ktorá stránka príbehu/scéna z knihy, bude najťažšie spracovateľná do reálneho života?

Nič nie je príliš zložité na oživenie, ak rozpočet a harmonogram sú dosiahnuteľné a na mieste. Týka sa to práve „dohody“, s ktorou vlastné práve teraz zápasíme. Od bitiek v jaskyniach v Montane (kde vieme čo sa stane), cez ruský vidiek a dediny, je každá kapitola knihy unikátnou a náročnou na spracovanie. V závere to bude spolupráca medzi scenáristom a režisérom, ktoré elementy príbehu sa dajú a budú zachytené na plátne.

7. Ako isto viete, väčšina deja vo VA sa odohráva v noci. Myslíte si, že by to mohlo predstavovať problém?

S dnešnou technológiou natáčanie v noci nepredstavuje žiadne výzvy či zvýšené náklady. Opäť toho ale množstvo závisí na vízii režiséra, no nepovažujem to za významný problém v súvislosti s produkciou.

8. Už ste začali hľadať nejakého scenáristu?

Hovorili sme so scenáristami a máme za sebou zopár skvelých pohovorov. Opäť však pripomínam, že toho mnoho záleží na dohode, ktorú dosiahneme, hodnote, ktorú budeme chcieť vytvoriť a rozsahu produkcie zvolenej štúdiom. Dovtedy v tejto oblasti nemôžeme nič uzatvoriť.

9. Máte záujem sfilmovať i Bloodlines?

Keďže ide o pokračovanie VA, zarezervovali sme si rokovanie o Bloodlines sérii. Až sa práce na Vampire Academy pohnú vpred, budeme o tom s Richelle jednať. Ale áno, aj my nadšene očakávame debutovú časť Bloodlines, ktorá vychádza už v Auguste.

10. Hoci je VA „knihou pre mládež“, obsahuje množstvo násilia a sex. Aký rating by podľa vás film mohol mať?

Až budeme vedieť, či pôjde o film, káblový film alebo televízny seriál, cieľovú skupinu určí štúdio alebo spoločnosť a materiál tomu bude prispôsobený. Momentálne chceme zaujať predovšetkým ženy vo veku 13-35 rokov, ako je tomu u kníh. Dúfame však, že sa tento záujem rozšíri i na mužské publikum, takže by sme v tom chceli nechať toľko „ostrosti“, koľko len bude možné. Násilie a sex môžu byť spracované mnohými inými spôsobmi, preto sa toho v tejto chvíli príliš neobávam. V rukách toho správneho režiséra to môže byť spracované množstvom zaujímavých spôsobov.